Facebook Feed

cfnorge.no
Norsk forening for cystisk fibrose

Et bedre likemannskorps

Publisert 28.09.2009   -   Sist endret 12.12.2011

Fem av NFCFs likemenn har vært på kurs om Arbeid, attføring og avklaring. NFCFs likemannskoordinator håper at dette er første steg i å spesialisere foreningens likemannskorps.

 

De fem deltagerne(foto Steinar Oen); Per Arne Østerkløft, Rønnaug Markussen(begge region Nord), Aileen Tång, Ine Halvorsen og likemannskoordinator Truls Zimmer(alle tre region Sør-øst) fikk prøve seg på å løse case, etter å ha fått innføring i blant annet regelverk og NAV sine rutiner.

 

Bedre rådgivere og fokus på muligheter

Zimmer forteller at det var en fin opplevelse at gruppen hadde et positivt perspektiv i arbeidet med å hjelpe casepersonen, og at de la vekt på casepersonens muligheter, i stedet for på begrensninger og vanskeligheter.

Kurset skal gjøre likemennene våre til bedre rådgivere i spørsmål om arbeid og attføring.

Gruppen som var på kurset syntes det var svært inspirerende, og at det var fint å være hele fem deltagere fra samme forening. De er dermed flere som kan ta i bruk det de lærte, og spre kunnskapen videre. 

 

Ønskemål: et spesialisert likemannskorps 

Likemannskoordinatoren håper at dette kurset er første steg i å utdanne og spesialisere likemannskorpset. Han ser for seg at hver likemann skal ha sitt spesialiseringsfelt hvor han eller hun har utdanning, kurs og kunnskap til å gi råd og bistå det enkelte NFCF-medlem på best mulig måte. Tanken er en likemannsliste hvor hver likemann står oppført med et spesialkompetanseområde, og at vedkommende skal kunne brukes uavhengig av regiontilhørighet: – Visjonen er å få mer aktive og mobile likemenn, at de blir rådgivere som kan reise rundt og bistå konkret i møter med for eksempel NAV.  Men for å virkeliggjøre denne visjonen må vi få på plass prosjektmidler, slik at vi kan kurse hele likemannskorpset er kostnadskrevende, påpeker Zimmer.

på kurset, og flere til å spre det de lærte.

Kurset var arrangert av FFO. Gruppen var spesielt fornøyd med foreleser Stian Oen, og ønsker å kunne bruke Oen i interne kurs for NFCF.

Trenger du noen å snakke med som har erfaring med det å leve med CF? Ta en titt på Likemannslisten og finn din likemann!