Hans (21) løp Bergen City Marathon for NFCF: «Jeg ønsker å motivere andre med CF»
Da Hans Hermansen Sulejewski krysset mållinjen i Bergen City Marathon, var det mer enn et personlig mål som ble oppfylt. Det var også med et sterkt ønske om å være et forbilde og motivere andre.
Moitvasjon og viljestyrke
Hans er 21 år og født med cystisk fibrose. Han begynte å løpe i september 2025 og satte seg et ambisiøst mål for å ha noe konkret å jobbe systematisk mot. Han søkte om støtte fra foreningen og mottok midler gjennom Ekstra Gode Dager i forkant av løpet.
Selv om Bergen City Marathon var hans første maraton, fullførte han det på 3 timer, 32 minutter og 48 sekunder, en imponerende prestasjon! Det er likevel ikke bare tiden som motiverer ham:
«Jeg motiveres av muligheten til å være et forbilde og inspirere andre med CF til å være fysisk aktive – aktivitet spiller en sentral rolle i håndteringen av sykdommen.»
Regelmessig fysisk aktivitet er en viktig del av å leve godt med CF, men oppkjøringen var ikke uten hindringer. Som mange med CF opplevde Hans perioder der kroppen ikke spilte helt på lag, og han måtte håndtere sykdom underveis i treningsperioden. Men han sto i det, og sier selv at det bare styrket viljen til å gjennomføre.
«Jeg ønsker å synliggjøre NFCF og vise at det er mulig å sette seg store mål, også med cystisk fibrose.»
NFCF – et fellesskap gjennom hele livet
Hans har vært medlem av NFCF siden 2005, og foreningen har fulgt ham gjennom oppveksten og betydd mye, både for ham og familien – som en kilde til informasjon, trygghet og fellesskap. At han nå kan gi noe tilbake ved å løpe synlig for foreningen, er noe han setter stor pris på.
«Støtten fra NFCF har betydd mye, både praktisk og mentalt. Det å vite at jeg løp med en større hensikt og kunne bidra til å sette fokus på CF, ga en ekstra dimensjon gjennom hele prosessen.»
Vi i NFCF er stolte av Hans og takknemlige for at han ville løpe for oss.
💙